دسته‌بندی نشده

پوشش سر یا اکسسوری

شاید وقتی به دنیای مد و فشن سری زدید از دیدن عکس‌های مانکن‌ها با روسری‌های کوچک، مینی اسکارف‌، روسری‌های حریر و… تعجب کرده باشید. البته همان‌طور که احتمالا دیده‌اید این عکس‌ها فقط به دنیای مد ختم نمی‌شود و زنان مشهوری در تمام حوزه‌ها مانند ملکه الیزابت، گریس کلی، مرلین مونرو و بسیاری از بانوان معروف دیگر را با روسری دیده باشید؛ ولی آیا هدف آنها در استفاده از روسری پوشش سر و حجاب بوده؟ در این مقاله ربری آنلاین در نظر دارد کمی بیشتر در مورد پیشینه روسری با شما صحبت کند.

بد نیست بدانید ریشه‌ روسری در زبان فرانسه از زبان اهالی پرووانس که ناحیه‌ای در جنوب فرانسه است، نشات گرفته و به معنی پارچه‌ای سبک است. در اروپا نیز، روسری‌ برای طبقات مرفه و برای محافظت در برابر سرما استفاده می‌شد، در واقع روسری در آن دوران ابزاری برای نمایش ثروت بود. در افریقا، نیز روسری برای افزایش زیبایی زن به‌کار می‌رفت. روسری در رم کاربرد پاکیزه ‌نگه‌ داشتن زنان را داشت.

Shawl on the shoulder (2)

در ایران قبل از ورود اسلام، استفاده از شال و روسری در بین بانوان ایرانی مرسوم بود. ملکه‌ها در ایران باستان از یک پارچه کوتاه، مانند شال‌های امروزی بر روی سر خود استفاده می‌کردند. براساس شواهد تاریخی، پوشش سر در میان زنان با درجه بالای اجتماعی بیشتر وجود داشت.

این پارچه با نام‌ها و کاربردهای مختلف، تحولات بسیاری را از سر گذراند تا جایی که روسری به عنوان یک اکسسوری وارد دنیای مد و فشن شد. می‌توان گفت در سال‌های پایانی قرن نوزدهم بود که روسری حتی به یک اکسسوری مو تبدیل شد‌. برند روسری پیشرو در این موضوع را می‌توان برند هرمس دانست. در واقع بیش از هفتاد سال است که هرمس توانسته چهارگوش‌های  ابریشمی خود را با باریک‌دوزی‌های زیبا و خاص مد روز نگه دارد. در حال حاضر روسری‌های برند هرمس و برند ورساچه با طرح‌های خلاقانه‌ و خاص خود در صنعت مد بسیار شناخته شده‌اند.

علاوه بر این، امیلیو پوچی را می‌توان یکی از افراد مطرح در حوزه طراحی روسری دانست، او با خلق روسری‌های خاص مجموعه‌هایی از روسری‌ها‌ و دستمال‌گردن‌های ابریشمی خلق کرد و توانست روسری را با نگاهی نو و منطبق بر ذائقه‌ روز با  زندگی روزمره تلفیق ‌کند. تا جایی که توانست کل صنعت مد را به تسخیر خود در بیاورد.

علاوه بر برندهای تولید کننده روسری، افراد مشهوری در رواج استفاده از انواع روسری‌های حریر، روسری‌های پلنگی، روسری‌های پشمی و… به عنوان یک اکسسوری نقش بسیار مهمی داشتند. به عنوان مثال گریس کلی، ستاره و بازیگر آمریکایی که بعدها عنوان شاهزاده موناکو را گرفت، باعث توجه بسیاری از افراد به روسری ‌شد. شیفتگی او به روسری در ظاهرش نمایان بود. در واقع این ستاره هالیودی با پوشیدن روسری‌، زیبایی‌های ذاتی خود را دو چندان می‌کرد.‌ از همین رو می‌توان گفت شاهزاده موناکو به عنوان الگوی بسیاری از زنان، با استفاده از روسری در استایل لوکس و ظریف خود، در توسعه‌ تولید و استفاده از روسری در صنعت مد نقش پررنگی داشت. در همان دوران‌ها نیز ملکه الیزابت جوان در بسیاری از مواقع از روسری‌های کوچک هنگام سوارکاری و یا تفریح استفاده می‌کرد و تا پایان عمر خود عکس‌های بسیاری با روسری بر روی سر و یا دور گردن خود ثبت کرده است.

در حال حاضر نیز روسری به عنوان  جزیی از دنیای مد در زندگی ما رسوخ پیدا کرده است و روزانه از آنها استفاده می‌شود. اسکارف دخترانه، دستمال‌گردن‌ها، مینی اسکارف‌ها و شال‌ها براساس زمان، آب‌وهوا و مراسم‌های مختلف در کمد لباس‌های ما جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.

بد نیست بدانید در دنیای مد و فشن، اکسسوری‌ها نشان دهنده شخصیت شما هستند و به مرور زمان تیپ و استایل مختص به شما در ذهن افراد شکل خواهد گرفت. علاوه بر این، توجه داشته باشید که همیشه اولین دیدار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین اکسسوری‌هایی که در استایل خود استفاده می‌کنید بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال اگر از لباس‌های تک رنگ و ساده استفاده می‌کنید، بهتر است با یک شال ساده رنگی و یا روسری رنگی استایل خود را درخشان کنید. برای مشاهده ست کردن انواع اسکارف و مینی اسکارف های رنگی می توانید مطلب ست استایل مشکی با انواع اسکارف را مشاهده بفرمایید.

هنگام خرید اکسسوری‌ها به ویژه روسری و شال باید به نکات مختلفی توجه کنید، به عنوان مثال هنگام خرید شال و روسری به نوع الیاف مناسب با فصل، کیفیت پارچه، نوع طرح و… توجه کنید، چرا که یک شال نخی و یا روسری می‌تواند استایل شما را بسیار خاص و ویژه کند. حال اگر قصد خرید یک این اکسسوری را دارید، می‌توانید به ربری آنلاین مراجعه کرده و طرح و مدل مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *